Włoskie Przeboje

Na pierwszym miejscu pośród najczęściej śpiewanych utworów za granicą znajdziemy takie włoskie przeboje, jak Azzurro wykonywane przez Adriano Celentano z 12% głosów, który wyprzedza historyczne Volare Domenico Modugno, które otrzymało 11,5%.

adriano celentano

adriano celentano

Są to wyniki sondażu przeprowadzonego przez stowarzyszenie Società Dante Alighieri, zajmującego się badaniem, które włoskie przeboje są najsławniejsze i najczęściej śpiewane na świecie.

Na pytanie „jaki włoski przebój najczęściej „towarzyszy” Państwu, i jest najczęściej śpiewany w okresie letnim?” wybór padał przede wszystkim na włoskie przeboje z lat 60-tych i utwory klasyczne. W rankingu wyszło również kilka ciekawostek, mianowicie Celentano jest ulubionym wykonawcą włoskiego przeboju Paolo Conte „Azzurro”, podczas gdy utwór Modugno Nel blu dipinto di blu znany jest na całym świecie po prostu jako Volare.

Przeglądając końcowe wyniki sondażu, niespodzianką okazuje się być utwór Musica Erosa Ramazzottiego, który uplasował się na trzecim miejscu (z 8% głosów), przed O Sole mio Enrico Caruso (4%), następnie Sapore di sale Gino Paoli (3,5%) i Abbronzatissima Edoardo Vianello (2,5%). Z 2% głosów na kolejnym miejscu znajdujemy duet Andrea Bocelli i Giorgia oraz ich włoski przebój Vivo per lei.

Piosenka Bella wykonywana przez Jovanottiego osiągnęła wynik 1,5%, podobnie jak Paolo Conte z Gelato al limone, zabawna Paranza Daniele Silvestriego jak również przejmujące włoskie przeboje, takie jak La cura Franco Battiato wraz z Un’estate al mare Giuni Russo, Zingara autorstwa Iva Zanicchi, Io canto w nowej wersji śpiewanej przez Laurę Pausini.

Na kolejnych miejscach uplasowało się kolejnych sześćdziesiąt tytułów, każdy z wynikiem 0,5%, a spośród nich wyróżniają się takie włoskie przeboje, jak Bocca di rosa Fabrizio De André, Incontro autorstwa Francesco Guccini, jak również Bella ciao. Tak samo Santa LuciaTarantellaLa canzone del sole i Pensieri e parole Lucio Battistiego, różne utwory Baglioniego, inne włoskie przeboje Modugno wiele Celentano aż po Negrita, Litfiba, Negramaro, Gianna Nannini, jak również takie włoskie hity jak L’italiano Toto Cutugno i Sarà perché ti amo od Ricchi e Poveri.

(Autor: Matteo Mazzucca)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>