Włoscy piosenkarze

Zrodzona z melodramatu, włoska muzyka współczesna przechodziła w ciągu ostatnich czterdziestu lat wiele znaczących zmian, począwszy od Domenico Modugno.

włoscy piosenkarze

włoscy piosenkarze

Włoska tradycja melodyczna nigdy nie utraciła swojego wdzięku. Włoscy piosenkarze tacy jak Al Bano czy Toto Cutugno wciąż są bardzo popularni na całym świecie. Do najbardziej znanych włoskich piosenek wszechczasów należą “Felicità” i “L’italiano”. 

Wielka tradycja włoskiej muzyki zawiera również kluczowy element sukcesu takich współczesnych piosenkarzy jak Eros Ramazzotti, Laura Pausini czy Nek. 

Eksplozja rock ‘n’rolla wywarła wielki wpływ na włoską piosenkę i odmieniła ją: właśnie w tym czasie debiutują młode talenty takie jak Mina, Adriano Celentano czy Gianni Morandi.

włoscy_piosenkarze_modugno

Domenico Modugno

Jednym z najbardziej oryginalnych wymiarów włoskiej muzyki jest piosenka autorska. Począwszy od lat 60-tych, powstała tak zwana genueńska szkoła piosenkarzy-tekściarzy.Do genueńskiej szkoły należą wielcy piosenkarze wykonujący własne utwory, tacy jak:  Gino Paoli, Luigi Tenco, Bruno Lauzi, Sergio Endrigo i Fabrizio De Andrè.

Roberto Vecchioni, Claudio Baglioni i Antonello Venditti pisali piosenki autobiograficzne, o poruszających bardzo osobistych historiach i przeżyciach. Muzyka Lucio Battistiego po raz pierwszy połączyła niektóre cechy amerykańskiego rhytm ‘n’ blues z włoską formą melodyczną, wykorzystując zarówno język prosty jak i dramatyczny. Kolejnymi ważnymi nazwiskami włoskiej muzyki są piosenkarze poeci tacy jak Francesco De Gregori i Francesco Guccini.

Na scenie nowoczesnego rocka, wyróżniają się tacy piosenkarze-tekściarze jak Vasco Rossi i Ligabue.

Adelmo Fornaciari, znany na scenie jako Zucchero, jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych włoskich piosenkarzy- tekściarzy na świecie. Pochodzący z Bolonii Lucio Dalla, rozpoczynał jako muzyk jazzowy i inteligentnie podążał w kierunku wyrobienia sobie bardzo osobistego stylu. Lucio Dalla napisał niezapomniane arcydzieła znane na całym świecie, pośród których piosenka Caruso.

włoscy_piosenkarze_ Vasco Rossi

Vasco Rossi

Współcześnie, jednym z najbardziej znanych włoskich piosenkarzy na świecie jest Andrea Bocelli, wykonawca włoskiej muzyki Pop i Operatic Pop. Jego wielki sukces rozpoczął się od utworu Con te Partirò.

Lekka włoska muzyka jest reprezentowana przez wyśmienitych jazzowych piosenkarzy-tekściarzy jak Paolo Conte (autor Azzurro). Wielką oryginalnością w gatunku bluesa wykazał się Angelo Branduardi. Piosenka autorska odnajduje dziś nowe ścieżki dzięki takim wielkim osobowościom jak Jovanotti. Wielki sukces osiągnął ostatnio Tiziano Ferro, który stworzył nowy gatunek muzyczny, zrodzony z połączenia brzmienia Pop i R&B.

Giorgia i Elisa są obdarowane najpiękniejszymi żeńskimi głosami w historii włoskiej muzyki.

(autor: Matteo Mazzucca)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>